piątek, 7 listopada 2008

Rozróżnianie kolorami danych poniżej i powyżej progu

-->
Chcąc w wyraźny sposób zaznaczyć na wykresie, które z przedstawianych danych nie spełniają zakładanych norm, wygodnym sposobem może być oznaczenie ich innym kolorem, co wyraźnie odznaczy grupy spełniające i nie spełniające norm.

Kontynuując przykład prezentacji uzyskanych przez uczniów wyników z testu z języka polskiego, ilość punktów poniżej i powyżej zakładanego minimum można przedstawić jak na przykładowym wykresie.


-->

Aby otrzymać prezentowany wykres należy wyjść od tabeli zawierającej liczbę punktów uzyskanych przez poszczególnych uczniów. Przykładowe dane zawiera tabela poniżej.


-->
Następnie należy ustalić próg zdawalności testu, którą to wartość założoną na poziomie 50 punktów wpisuje do komórki B9.

W kolejnym kroku ustalam uczniów, którzy osiągnęli minimum punktowe i tym samym zaliczyli test. W tym celu do komórki C2 wstawiam formułę
=JEŻELI(B2>=$B$9;B2;0)
i kopiuje ją do komórek C2:C7.

Analogicznie postępuje z wynikami uczniów, którzy nie osiągnęli wymaganej liczby punktów. Do komórki D2 wstawiam formułę
=JEŻELI(B2<$B$9;B2;0)
i kopiuję na komórki D2:D7
W efekcie przeprowadzonych działań uzyskuję tabelę z pomocniczymi danymi jak na rysunku poniżej.

-->

W tym momencie można przystąpić do utworzenia wykresu. Najlepszym do tego celu wyborem będzie wykres skumulowany kolumnowy i taki też wstawiam do arkusza wybierając Wstaw > Wykres > Typ wykresu: Kolumnowy > Podtyp wykresu: Skumulowany kolumnowy i naciskając Dalej. W drugim kroku tworzenia wykresu przechodzę do zakładki Serie i tam dodam serię osób które zaliczyły test. W tym celu wybieramy Dodaj i puste pola wypełniany jak na poniższym obrazku.

-->

Ponownie wybieram Dodaj, w pole Nazwa wstawiając =Arkusz1!$D$1 natomiast w pole Wartości wstawiam =Arkusz1!$D$2:$D$7 i klikam Zakończ w efekcie otrzymując poniższy wykres.
-->

Powyższy wykres, po kilku zmianach natury estetycznej, takich jak zmiana kolorów serii danych, czy usunięcie szarego tła, przedstawia się jak poniżej.


-->
A więc osiągnęliśmy efekt na którym nam zależało.
Dla lepszego efektu można się również pokusić o dodanie poziomej linii, która pokazywać będzie próg zdawalności testu, a zaznaczanie kolorami danych poniżej i powyżej tego progu dodatkowo ułatwi szybkie i precyzyjne odczytanie wykresu.

Brak komentarzy: