niedziela, 10 sierpnia 2008

Pozioma linia na wykresie – oznaczenie progu zdawalności testu

Załóżmy, że w klasie przeprowadzono test z języka polskiego. Nauczyciel chciałby przedstawić uczniom na wykresie, uzyskane przez nich ilości punktów oraz jednocześnie wskazać którym z nich udało się przekroczyć próg zdawalności testu.
Wygodnym sposobem przedstawienia takich informacji jest wykres kolumnowy z jednoczesnym zaznaczeniem poziomą linią ilości punktów, którą musieli przekroczyć uczniowie, aby zaliczyć test.

Przykładowy wykres mógłby wyglądać następująco:


Aktualizacja: niniejszy post odnosi się do Excela 2003. Dla Excela z nowym układem menu, tzw. Wstążką, można przeczytać aktualizację niniejszego wpisu przeznaczoną dla Excela 2010. 

Ilości punktów uzyskane przez poszczególnych uczniów przedstawia tabela.

Imię Punktów
Jacek 54
Ola 67
Zosia 58
Magda 65
Karol 38
Maciej 56


Aby rozpocząć tworzenie proponowanego wykresu, musimy zaznaczyć całą powyższą tabelę i stworzyć wykres kolumnowy (Wstaw > Wykres > Kolumnowy > Kolumnowy grupowany), który po drobnym formatowaniu może wyglądać w ten sposób:

Rozpocznijmy teraz wstawianie poziomej linii na naszym wykresie.
Klikając prawym klawiszem myszki na wykresie wybierzmy z menu opcję Dane źródłowe.
W karcie Serie wybierzmy Dodaj wypełniając potrzebne pola:


Klikając prawym klawiszem myszki na nowoutworzonej serii danych wybieram Typ wykresu, a następnie XY (punktowy). Nowo powstała kolumna zmienia się w punkt danych.
W tej chwili należy dokonać pierwszego formatowania nowej serii danych, klikając prawym klawiszem myszki na punkcie danych wybieram Formatuj serię danych.
W karcie Oś zaznaczamy, aby wartości pokazywane były na osi pomocniczej, jak również w karcie Słupki błędów X ustawiamy słupek Plus o stałej wartości 1, tak jak na obrazku poniżej


W efekcie otrzymałem poniższy wykres


Klikając prawym klawiszem myszki na obszarze wykresu, wybieram Opcje wykresu, gdzie w karcie Osie zaznaczam aby pokazana została również Pomocnicza oś wartości X. Utworzony zostaje wykres z 4 osiami (2 główne i 2 pomocnicze).


W tej chwili należy ponownie wejść do menu Danych źródłowych nowoutworzonej serii. W związku ze zmianą typu wykresu na XY (punktowy), dla naszej serii (o nazwie Próg) zostało utworzone jeszcze jedno pole, o nazwie Wartość X, które to nie jest jeszcze wypełnione, wpisuję tam wartość 0, po czym zatwierdzam zmiany. Nasza linia przesuwa się do lewej osi, jednak jej zakończenie nie znajduje się na prawej osi.

Aby tego dokonać musimy sformatować pomocniczą oś poziomą. W karcie Skala ustawiam minimum na wartość 0, a maksimum na wartość 1. W ten sposób linia „rozciąga” się na całą szerokość wykresu tworząc poniższy wykres


Kolejnym krokiem jest dopasowanie wysokości na jakiej wyświetlana jest pozioma linia. W tym momencie wskazuje ona pożądaną wartość 55 punktów, jednak wartość ta wykazywana na osi pomocniczej nie znajduje się w tym samym miejscu co 55 na osi głównej. Aby spowodować wyświetlenie linii na wysokości 55 punktów na osi głównej należy usunąć pomocniczą oś pionową. Aby tego dokonać kliknijmy lewym klawiszem myszki na pionowej osi znajdującej się po prawej stronie wykresu i naciśnijmy klawisz Delete (można również wejść w Opcje wykresu i w karcie Osie odznaczyć Oś pomocniczą wartości Y). Utworzony zostaje pożądany przez nas wykres, w którym pozioma linia znajduje się na odpowiedniej wysokości.


W tym momencie należy dokonać ostatniego formatowania wykresu. Aby pomocnicza os X nie była widoczna należy ją sformatować i w karcie Desenie we wszystkich wyborach ustawić Brak. Następnie formatuję serię danych (mały kwadrat znajdujący się na pionowej osi), gdzie w karcie Desenie również wszystkie opcje ustawiam na brak.
Na końcu formatuje poziomą linię, ustawiając aby nie miała ona zakończenia, jak również nadaję jej wyróżniający kolor, tak jak to pokazano na obrazku poniżej.


W efekcie tych wszystkich czynności otrzymujemy wykres kolumnowy z poziomą linią oznaczającą ilość punktów, jaką musieli uzyskać uczniowie, aby zaliczyć test.

1 komentarz:

potas pisze...

Bardzo pomocny blog :)